Қазақ театры XIX маусымын ашты

Сәбит Мұқанов атындағы қазақ сазды драма театры өзінің ХІХ маусымын Қожаберген жыраудың «Елім-ай» дастанының желісімен сахналанған Б.Шамбетов пен А.Зағыпардың «Дауылпаз баба- Қожаберген» қойылымымен ашты. Режиссері – Баатырбек Шамбетов. Өнердің қара шаңырағына айналған театр биыл -18 жаста. Жалындаған жігерге толы жігіттік шаққа қадам басқан өнер ошағы биыл талантты жастармен де толығып отыр. Астана қаласындағы қазақ ұлттық өнер университетінің төрт түлегі қызмет жолын біздің театрдан бастап та кетті. Өткен маусым тың жетістіктер мен толағай табыстарға толы болды. Айталық, Ә.Кекілбаевтың «Аңыздың ақыры» романының желісімен сахналанған «Махаббат мұнарасы», Ш.Мұртазаның «Әзииза» реквиемі, кішкентай көрермендер үшін халық ертегісі «Ер төстік» сынды бірқатар қойылымдарды театрдың бас режиссері Баабырбек Шамбетов сахнаға шығарса, И.Сапарбайдың «Сыған серенадасы», Р.Отарбаевтың «Нашақор туралы новелла» шығармасының желісімен «Қасірет» психологиялық драмасын өнер ошағының жас режиссері Фархат Молдағалиев сахналады.

1-6 қыркүйек Астана қаласында өткен Қ.Сүгірбеков атындағы жас режиссерлерінің форум-фестивалінде Ф.Молдағалиев Р.Отарбаевтың «Нашақор туралы новелла» шығармасының желісінде жазылған «Қасірет» драмасы үшін «Р.Есдәулетов» атындағы арнайы жүлдеге ие болды. Астана қаласына гастрольдік сапармен барып, Халықаралық "ЭКСПО-2017" көрмесі аясында, әлемдік классик Н.Гогольдің "Ревизор" комедиясын (реж. Б.Абдураззаков) үздік сахналап, көрермендердің ыстық ықыласына ие болды. Сондай-ақ, Ә. Мәмбетовтың 85 жылдығына арналған "САХНАДАН СӘЛЕМ" V Халықаралық театр фестиваліне С.Мұқанов атындағы қазақ сазды драма театры Рақымжан Отарбаевтың «Нашақор туралы новелла» шығармасының желісімен сахналанған «Қасірет» психологиялық драмасымен қатысты. Биыл театрымыздың режиссері Фархат Молдағалиев Ресей Театр Қайраткерлерінің ұйымдастыруымен өткізіліп отырған Ресей Федерациясының Мәскеу қаласындағы жас режиссерлер зертханасында білімін шыңдады. Аталмыш іс-шара А.Чехов фестивалінің аясында өткізілген болатын. Әлемнің түкпір-түкпірінен келген режиссерлер бір-бірімен тәжірибе алмасып, шығармашылық мүмкіндіктерін шыңдайтын айтулы шара болды.

Сондай-ақ, театрымыздың актері Асылхан Разиев Мәскеу қаласындағы жазғы актерлік біліктілікті арттыру мектебінде шеберлігін шыңдап қайтты. Жыл сайын дәстүрге айналған аталмыш іс-шарада әр елден келген актерлер шығармашылық тәжірибеден өтіп, актерлік өнердің қыр-сырын меңгеруде өз қарым-қабілеттерін шыңдап қайтты.

Театрдың алдағы жоспарларында әлемдік драматургтердің пьесаларын сахналау белесі тұр. Оның алғашқысы Т.Минуллиннің «Гәргәрбектің гөйгөйі», екінші қойылым Итальяндық белгілі драматург Карло Гольдонидің «Венециялық егіздер» комедиясы, үшіншісі Мұхтар Әуезовтың әйгілі «Қарагөзі», және Н.Островскийдің «Пайдалы орын» пьесасы сахнаға жол тартпақ. Сондай-ақ, балаларға арналған ертегілер де жоспарда бар.

Жаңа маусым жаңа табыстарға толы болғай!

Балжан БЕКМАҒАМБЕТОВА,

театртанушы